Data Sistem Ürün Rehberi › Sunucu › DL380 Gen11 vs R760xs

HPE ProLiant DL380 Gen11 mi, Dell PowerEdge R760xs mi?

Katalogdaki gerçek yapılandırma sayılarıyla karşılaştırma · güncelleme: her açılışta katalogdan yeniden hesaplanır

2U rack sunucu alımında en sık karşılaştırılan iki platform: HPE ProLiant DL380 Gen11 ve Dell PowerEdge R760xs. Bu sayfa pazarlama metni değil; Data Sistem kataloğunda o an listelenen tüm yapılandırmaların sayılarından üretilmiş bir karşılaştırmadır. Fiyatlar KDV hariçtir.

Kısa cevap

1. Karşılaştırma tablosu

Aşağıdaki satırlar katalogdaki gerçek listelere dayanır; "—" o alanda katalog verisi olmadığını gösterir, tahmin yazılmamıştır.

KriterHPE ProLiant DL380 Gen11Dell PowerEdge R760xs
Katalogdaki model17061
Fiyatı yayınlanan model14261
En düşük fiyat (KDV hariç)$49$11,068
En yüksek fiyat (KDV hariç)$13,903$21,644
Ortanca fiyat$9,470$14,405
Katalogda görülen işlemci kodları4510, 5515, 65305720
Kasa / sürücü yuvası12LFF, 8SFF12x3.5
Bellek seçenekleri (GB)64, 128128
RAID denetleyiciMR408I-O, MR416I, MR416I-O, MR416I-PH755

2. Fiyat farkı ne anlama geliyor?

İki platformun ortanca fiyatı arasında $4,935 fark var. Bu farkı tek başına "hangisi pahalı" diye okumak yanıltıcı; çünkü katalogdaki yapılandırmalar aynı işi yapmıyor. DL380 tarafında giriş seviyesinde $49 bandına inen modeller bulunurken, R760xs listeleri $11,068 seviyesinden başlıyor. Birim fiyat karşılaştırması yaparken şu üç kalemi eşitlemeden karar vermeyin: çekirdek sayısı, toplam ham kapasite ve RAID önbelleği.

3. Depolama mimarisi: SFF mi LFF mi?

Katalogda DL380 tarafı 12LFF, 8SFF yuva seçenekleriyle, R760xs tarafı ise ağırlıklı olarak 12x3.5" (LFF) kasayla listeleniyor. Pratik karar kuralı:

4. İşlemci ve bellek tarafı

Katalogda DL380 modellerinde 4510, 5515, 6530, R760xs modellerinde 5720 işlemci kodları görülüyor. Bellek tarafında DL380 yapılandırmaları 64, 128 GB, R760xs yapılandırmaları 128 GB bandında listeleniyor. Sanallaştırma yoğunluğu artacaksa belleği sonradan eklemek yerine başlangıçta doğru kanal doluluğuyla almak, aynı donanımdan belirgin biçimde daha fazla VM çalıştırır.

5. RAID denetleyici ve veri güvenliği

Katalogda DL380 tarafında MR408I-O, MR416I, MR416I-O, R760xs tarafında H755 denetleyiciler görülüyor. Denetleyici seçimi yalnız RAID seviyesi değil; önbellek boyutu, pil/yedekleme modülü ve SSD önbellek desteği açısından da fark yaratır. Yazma yoğun iş yüklerinde (ERP, sanal makine depoları) önbellekli denetleyici, ham disk hızından daha çok hissedilir.

6. Yönetim ve yaşam döngüsü

Platform seçiminde yazılım tarafı en az donanım kadar belirleyici. HPE tarafında iLO, Dell tarafında iDRAC uzak yönetim işlemcileri standart olarak sunulur; ikisi de güç yönetimi, sanal medya, donanım envanteri ve güncelleme otomasyonu sağlar. Kurumunuzda mevcut yönetim aracı (HPE OneView, Dell OpenManage vb.) hangi platformu destekliyorsa toplam sahip olma maliyeti oraya kayar.

7. Hangi durumda hangisi?

SenaryoÖneriGerekçe
KOBİ, tek sunucu, sınırlı bütçeDL380 Gen11 Katalogda $49 seviyesinden başlayan modeller var; yapılandırma esnekliği yüksek.
Yoğun dosya/arşiv, büyük kapasiteR760xs (12x3.5") LFF kasa doğrudan büyük HDD ile ölçeklenir.
Sanallaştırma kümesi (3+ host)Bütçeye göre DL380, standart için R760xs Bellek kapasitesi ve RAID önbelleği ortak kriter; adet arttıkça birim fark büyür.
Mevcut Dell OpenManage yatırımıR760xs Yönetim/otomasyon araçları hazır; geçiş maliyeti yok.
Mevcut HPE OneView / iLO yatırımıDL380 Gen11 Aynı gerekçe, HPE tarafı için geçerli.

8. Teklif alırken sorulacak 8 soru

  1. Fiyat hangi işlemci (çekirdek sayısı) ile verildi?
  2. Bellek kaç modül ve kaç kanal dolu?
  3. Diskler hangi arayüzde (SATA/SAS/NVMe) ve hangi sınıfta (RI/MU/WI)?
  4. RAID denetleyicinin önbelleği ve yedekleme modülü var mı?
  5. Güç kaynağı kaç watt, yedekli mi?
  6. Ağ kartı kaç port, hangi hızda?
  7. Garanti yılı ve yerinde destek seviyesi (NBD / 4 saat) nedir?
  8. Kurulum, işletim sistemi lisansı ve göç hizmeti dahil mi?

9. Yöntem

Sayfadaki tüm sayılar her açılışta Data Sistem ürün kataloğundan yeniden hesaplanır. Fiyatlar distribütör listelerindeki en düşük stoklu fiyattır, TCMB kuru ile TL'den USD'ye çevrilir ve KDV hariç gösterilir. Servis paketleri, lisanslar, bellek modülleri, kızak ve soğutma kitleri karşılaştırmaya dahil edilmez; böylece sayılar yalnız sunucu yapılandırmalarını yansıtır.

Sık sorulan sorular

DL380 Gen11 mi R760xs mi daha ucuz?

Katalogdaki fiyatlı modellere göre DL380 Gen11 tarafı daha geniş bir bütçe aralığı sunuyor: en düşük $49, ortanca $9,470. R760xs tarafında aralık $11,068 – $21,644, ortanca $14,405. Ortancalar arasındaki fark $4,935 (yaklaşık %52).

Hangi model daha çok depolama sunuyor?

Katalogda R760xs yapılandırmaları ağırlıklı olarak 12x3.5" (LFF) kasa ile geliyor; DL380 tarafında 8SFF ve 12LFF seçenekleri birlikte bulunuyor. Yoğun kapasite (büyük HDD) hedefliyorsanız LFF, düşük gecikme (SSD/NVMe) hedefliyorsanız SFF yapılandırması doğru seçim.

İşlemci olarak ne var?

Katalogda DL380 tarafında 4510, 5515, 6530 kodları, R760xs tarafında 5720 kodları görülüyor. Bu kodlar konfigürasyona göre değiştiği için karşılaştırmayı teklif aşamasında çekirdek sayısı ve TDP üzerinden yapmanızı öneririz.

Bellek ve RAID tarafında fark var mı?

Katalogda DL380 modelleri 64, 128 GB bellek ve MR408I-O, MR416I, MR416I-O denetleyicilerle, R760xs modelleri 128 GB bellek ve H755 denetleyiciyle listeleniyor. Kurumsal iş yüklerinde bellek kanal sayısı ve RAID önbellek boyutu, ham kapasiteden daha belirleyici olabilir.

Fiyatlar ne kadar güncel?

Sayfadaki tüm sayılar her açılışta katalogdan yeniden hesaplanır; fiyatlar distribütör listelerinden alınır, KDV hariçtir ve TCMB kuru ile TL'ye çevrilir.

Bu iki platform için teklif isteyin · Sunucu seçim rehberi · Katalogdaki tüm sunucular · Diğer rehberler